Dziesiąty sezon cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL wystartował 8 października 2022 roku, a zakończył się 5 kwietnia 2023. Na przestrzeni sześciu miesięcy odbyło się 50 biegów Grand Prix na dystansie 5 km z krótszymi biegami dla dzieci i młodzieży, ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold oraz 10 oficjalnych dekoracji kończących edycję w poszczególnych miastach, a są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. To jedyne tego typu biegowe przedsięwzięcie w Polsce. Za jego realizację odpowiada Fundacja Krok do Natury, a sponsorem tytularnym jest Nationale-Nederlanden.
Zaczęło się nad poznańską Rusałką
To była wielka niespodzianka. Od razu wiedzieliśmy, że w tym spontanicznym pomyśle jest potencjał. W Poznaniu zorganizowaliśmy trzy edycje – łącznie 22 biegi. W 2012 roku rozszerzyliśmy działalność na cztery kolejne lokalizacje – Bydgoszcz, Olsztyn, Trójmiasto i Wrocław. Tym samym cykl stał się ogólnopolski.
Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL. Od początku koordynuje projektem.
Bieganie to najbardziej naturalny i intuicyjny rodzaj sportu, jaki można uprawiać, aby dbać o zdrowie. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanych przygotowań, a co ważne - biegać można praktycznie w każdym wieku. Regularne bieganie zaowocuje poprawą kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Jeśli dodatkowo będziemy biegać na świeżym powietrzu z najbliższymi, to zyskamy sposób na zdrowe spędzanie weekendowych przedpołudni. Cieszę się, że dzięki cyklowi CITY TRAIL możemy zachęcać do takiej aktywności rodziny z całej Polski.
Marta Maszewska-Danielewicz, Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej Nationale-Nederlanden.
Start CITY TRAIL w Warszawie (fot. Karolina Krawczyk)
Inaczej być nie może – w końcu organizacja CITY TRAIL to praca co weekend przez pół roku. Siłą rzeczy spędzamy razem mnóstwo czasu, a że łączy nas wspólna pasja, jaką jest sport, to śmiało można powiedzieć, że nie jest to klasyczna praca. Życie większości z nas obraca się wokół biegania, dlatego poza CITY TRAIL, często spotykamy się także prywatnie – choćby wyjeżdżając wspólnie na inne biegi, w których sami startujemy.
Justyna Grzywaczewska, PR&Concept Manager Fundacji Krok do Natury. Na przestrzeni dziesięciu lat pracowała przy organizacji 349 biegów CITY TRAIL.
Edycja 2022/2023 w liczbach
- liczba zawodników sklasyfikowanych (tych, którzy ukończyli co najmniej trzy biegi);
- liczba zawodników unikalnych (tych, którzy wystartowali co najmniej w jednym biegu)
- liczba osobostartów (wszystkich wyników zarejestrowanych w komunikatach końcowych na przestrzeni całego sezonu);
- średnia liczba uczestników.
Generalnie sezon był bardzo zbliżony do poprzedniego. Co cieszy to wzrost liczby uczestników biegów dziecięco-młodzieżowych. Ze względu na zmiany w kategoriach wiekowych trudno porównywać je w szczegółach, ale widzimy, że coraz chętniej w naszych biegach startuje młodzież i to jest bardzo budujące.
Piotr Bętkowski, współorganizator CITY TRAIL. Jednym z jego zadań podczas biegów jest prowadzenie rozgrzewek i odpraw przed zawodami CITY TRAIL Junior.
CITY TRAIL Gold – prawdziwe widowisko
Najszybsze zawodniczki ogólnopolskiego biegu finałowego - CITY TRAIL Gold (fot. Karolina Krawczyk)
- Dariusz Boratyński – 14:38 (Wrocław, bieg 2)
- Dariusz Boratyński – 14:40 (Wrocław, bieg 3)
- Sebastian Nowicki – 14:44 (Poznań, bieg 1)
- Mikołaj Czeronek – 14:45 (Wrocław, bieg 2)
- Sebastian Nowicki – 14:50 (Poznań, bieg 3)
- Dawid Borowski – 14:50 (Wrocław, bieg 2)
- Sebastian Nowicki – 14:51 (Poznań, bieg 4)
- Dawid Borowski – 14:53 (Poznań, bieg 2)
- Dawid Borowski – 15:01 (Wrocław, bieg 5)
- Dariusz Boratyński – 15:05 (Poznań, bieg 5)
- Anna Bańkowska – 16:31 (Warszawa, bieg 3)
- Olga Ochal – 17:01 (Bydgoszcz, bieg 1)
- Agnieszka Gortel-Maciuk – 17:16 (Katowice, bieg 5)
- Emilia Mazek – 17:18 (Warszawa, bieg 1)
- Dominika Stelmach – 17:24 (Warszawa, bieg 3)
- Aneta Konieczek – 17:27 (Poznań, bieg 5)
- Zuzanna Bąk – 17:39 (Warszawa, bieg 1)
- Halina Rasińska – 17:42 (Poznań, bieg 5)
- Aleksandra Karolczuk – 17:52 (Warszawa, bieg 1)
- Dominika Stelmach – 17:53 (Warszawa, bieg 2)